ADMINISTRATION

Asa Nielson

Principal

John Broadhead

Assistant Principal A-F

Kelli Eisenhart

Assistant Principal G - Li

Melissa Hartley

Assistant Principal Li - Ri

Matt Peterson

Assistant Principal Ro - Z

FRONT OFFICE

Jennifer Betts

Lead Secretary

Brenda Brady

Office Receptionist

Shannon Brems

Attendance Secretary

Jill Broadhead

Financial Secretary

Becky Gockley

Office Receptionist

Marcia Randall

Office Receptionist

Camille Capps

School Nurse

WMS FACULTY AND STAFF

Alisa Adams

History/Psychology

Tim Baker

Speech Therapist

Heidi Bauer

Counselor B - F

Teresa Benson

Math

Kristi Bingham

Dance

Jesse Blake

Digital Literacy

Megan Bradshaw

Life Skills Aide

Shelly Brailsford

Teacher Librarian

Tristen Breen

PE

Krista Browning

Sped Math

Ashley Budd

Science

Tiffany Burt

Student Services

Mark Burton

History

Yvonne Campbell

Math

Marianne Cannon

Science

David Carlson

Digital Literacy

Sarah Case

Foods/Clothing

Carrie Chandler

English

Lisa Clement

AG Science/Bio AG

Danny Cooper

Science

Nate Crandall

ILC Coach

Brian Crosby

Band

Tiffany Davis

ELD Teacher

Madeline Dooley

Foods

Barbara Doyle

Wellness Room

Andy Dutton

CTE Tech

Annelise Feldman

Science

Chrissy Felt

Counseling Secretary

Carolyn Fenn

Wellness Room

Joel Flood

History

Haley Forman

Foreign Language

Marilee Garner

Floral Design

Cari Greer

Social Dance

Robert Harmon

PE

Emily Harper

Life Skills Aide

Diane Homan

English

Jamie Houle

English

Briawna Hugh

English

Corinne Iverson

Foreign Language/STUCO

Dave Jackman

Guitar

Aubrey Jensen

Health

Donel Jensen

Science

Carl Johanson

Choir

Jodi Jones

SpEd Secretary

Mitchell Jorgensen

Science

Allyson Kerr

Science

Jill Kleinman

Library Assistant

Austin Mabry

Tech

Brenda Mair

English

Jody Makin

Registrar

Emily Mattinson

Art

Cody Medler

Science

Leslie Mohlman

Math

Cindy Ness

History

Carrie Nielsen

PE
@alpinedistrict.org

Holly Nielsen

FACS

Ashley Nielson

Life Skills Aide

Dana Pace

English

Trevor Peart

PLC coach

Jacob Perazzo

History

Deena Peterson

Math

Sara Powell

Life Skills

Ray Rawson

Counselor Ro - Z

Zach Reece

History

Moani Revoir

CTE Business

Libby Robertson

History

Melissa Roe

Counselor A - SPED

Ben Rutledge

English

Amie Schoedel

School Psycologist

Brady Schvaneveldt

History

Stephanie Scott

English

Rebekah Shaw

Math

Katie Shelley

Counselor G - Li

Maureen Smith

Full Time Substitute

Rodger Smith

Counselor Ll - Ri

Anita Beales, MOTR/C

Occupational Therapist

Corinne Sonderegger

Art

Travis Sorenson

Digital Literacy

Officer Southwick

SRO

Kristy Stevens

Math

Tauna Summerhays

Art

Brittany Talbot

Copy Center

Carly Taylor

English

George Taylor

Art

Jennifer Thomas

English

Margo Ungricht

English

Caitlin Vassau

English

Jesse Vincent

History

Linda Ward

Math

Mimi Warnick

Chinese

Ashely Welling

English

Cali Wilkes

Drama

Denise Willey

Orchestra

Dru Willhite

Math

Sean Yeager

PE/Health

ACADEMIC COACH

Shelley Jones

Academic Coach Ro - Z

Carrie Sorensen

Academic Coach A - F

Stephanie Boyd

Academic Coach Ll - Ri

Kaitlynn Howell

Academic Coach G - Li

CUSTODIAN AND FOOD SERVICES

Jamie Anderson

Kitchen

Mindy Anderson

Kitchen

Christopher Armstrong

Custodian

Brinda Bair

Kitchen

Trace Bezzant

Night Lead Custodian

Lilli Bench

Kitchen Manager

Charlena Christiansen

Kitchen

Sarah Christiansen

Custodian

Michelle Gross

Kitchen

Tasha Langston

Kitchen

Britnie Nakai

Kitchen

Rachel Nelson

Kitchen

Lowell Penrod

Head Custodian

Mindy Price

Kitchen

Devin Spalding

Custodian

Ian Spice

Day Custodian

Quinn Sorensen

Day Custodian

Jamie Winsor

Kitchen